שני (בן-אקן) דוידוביץ

אסון וביטחון
טקסט על הפרויקט
סגור טקסט

זהות העיר

הפרויקט ממוקם בעיר קרית-גת, נוסדה ב-1955 כ"עיר שדה" המאחדת בין יישובי חבל לכיש סביבה.
אני ילידת העיר קרית-גת ולמרות שאיני מתגוררת בה כיום, אני מגיעה לבקר את משפחתי לעיתים תכופות ורואה את השינויים המתחוללים בה.
במהלך המחקר ההיסטורי על ראשית העיר והתפתחותה נודע לי כי בעבר היו שני כפרים ערביים בנקודות משמעותיות בגבולות העיר: פלוג'ה, אשר היה ממוקם בצומת פלוגת (הצטלבות כביש 40צ'-ד' וכביש 35מז'-מע'), ועיירק אל-מנשייה, אשר היה ממוקם בכניסה המזרחית של העיר, וממנו התפתחה השכונה הראשונה בקרית-גת. שני הכפרים הוחרבו עד היסוד, אך הדרכים ההיסטוריות נשמרו. בקרב על כיבוש הכפרים נפלו 87 (פ"ז) חיילים מהפלוגה הדתית ולכן מרכז העיר נקרא רובע פ"ז.
ההרס לא פסק ומגיע לשיאו בקלות ההחלטה להרוס מבנים היסטוריים כמו: קולנוע גת שעל חורבותיו נבנה קניון, היכל העשור, מבנה העירייה ובית בנוער. מבנים שחיזקו את המרכז המסחרי והכיכר ושימרו את קנה המידה האנושי, והריסתם השאירה בו צלקות.
בפרויקט אני מגדירה ערכים שימוריים למרכז המסחרי ההיסטורי של קרית-גת ותוכנית שימור ושחזור של קנה המידה האנושי והתודעה הציבורית. אני מאמינה שמהלך זה יחזק את זהותה ההיסטורית של העיר תוך הסתכלות לעבר עתידה: דע את עברך למען ביסוס עתידך.