טקסט על הפרויקט
סגור טקסט

אירוטרופוליס TLV

התחדשות עירונית מקומית בעיר רמלה מתרחשת, במובן מסוים, בתוך מציאות פרדוקסלית של עיר מדולדלת ומדורדרת אשר ברור למדי שכבר כיום הינה חלק משמעותי ובלתי נפרד ממטרופולין גוש דן המהווה אזור בעל פוטנציאל עתידני, רואה רחוק, ההולך ומתגבש.
מהי הדרך בה נחייה בקרוב? הפרויקט עוסק בניסיון תאורטי לבחינת דפוס עירוני חדש המשקף את ההיגיון הגלובלי של המאה ה-21, ביחד עם מאפיינים מקומיים ייחודיים כמו נתב"ג ופוטנציאל הפיתוח הטבעתי. כאן עלה לראשונה מושג ה'אירוטרופוליס' (Aerotropolis), כעיר גלובלית של מיזוג אופקים עם נמל תעופה במרכזה המהווה מנגנון לשגשוג כלכלי ותעסוקתי לעירוניות אינטנסיבית סביבו.
אירוטרופוליס TLV מהווה המשך כרונולוגי לפרדיגמות עירוניות דומות, בהן תשתית, כמו כביש מהיר, תחנת רכבת או נמל ימי הפכו למחולל עירוני ויצרו מוקדי גלובליזציה וצמיחה. יותר מכך, הפרויקט הינו תגובה רטרואקטיבית למציאות גלובלית העשויה להתרחש במטרופולין כולו ובעיר הפרבר רמלה בפרט, כאשר האתגר המרכזי שעמד בעימות "מודל האירוטרופוליס" עם העיר בא לידי ביטוי בהתייחסותו החדשה למציאות המורכבת של העירוניות הקיימת. התכנית חותרת לפיתוח מערכת יחסים דיאלקטית בין שתי שכבות – בין חיי העיר האותנטיים של רמלה לבין הבילטרליות האופיינית לימינו אשר מתפרשת ומתממשת בחזון האירוטרופוליס.

"A city made for speed is made for success."
- Le Corbusier